Zimbabwe
Celní a devizové předpisy
Do Zimbabwe lze bezcelně dovézt zboží určené ke spotřebě v místě, nepřesahující hodnotu 300 USD. Do toho lze zahrnout max. 5 litrů alkoholických nápojů na osobu starší 18 let, z čehož mohou být max. 2 litry tvrdého alkoholu.
Vzhledem ke kritickému nedostatku pohonných hmot (z obav před spekulací) byl v květnu 2003 zaveden limit na dovoz pohonných hmot, který je v současné době 2 000 litrů na jeden automobil.
Dovoz předmětů osobní potřeby, které budou návštěvníkem opět vyvezeny zpět ze země, nepodléhá omezení.
Dovoz zahraniční měny není nikterak omezen. Doporučuje se celkovou sumu v zahraniční měně dováženou do Zimbabwe deklarovat při příjezdu na celnici. V opačném případě hrozí nebezpečí, že zpět ze země nebude povoleno vyvézt částku přesahující 300 USD.
Zboží v hodnotě vyšší než 1000 USD podléhá odbavení na celnici a musí mít vystaveno formulář CD 1.
Dokumenty
Občané České republiky mohou víza získat na hraničních přechodech (tj. na letišti v Harare či na pozemních hraničních přechodech s jinou zemí). Vízum pro jednorázový vstup stojí 30 USD, vízum pro více vstupů stojí 60 USD. Pro podání víza se vyžaduje
platný pas s minimální platností dalších šest měsíců od data vydání víza. Fotografie není potřeba. Doporučujeme mít připravenou přesnou částku, protože úředníci na hranicích většinou nemají drobné nazpět.
Při příjezdu ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je nutno se prokázat mezinárodním očkovacím průkazem s platnou vakcinací proti této nemoci (stačí např. několikahodinové překročení hranice do Zambie a při návratu je požadováno očkování).
Návštěvník Zimbabwe může být při vstupu do země požádán, aby prokázal dostačující prostředky na dobu pobytu a zajištění odjezdu ze země (zpáteční letenku, prostředky na její nákup). Pro návštěvníky pobývající v Zimbabwe méně než 6 měsíců, jsou požadavky obvykle minimální.
Pracovníci tisku, televize a dalších sdělovacích prostředků přjíždějící do Zimbabwe služebně, musí vždy před vstupem žádat o akreditaci na Ministerstvu informatiky v Harare.
Cestovatelům doporučujeme, aby pokud možno využili služeb cestovních kanceláří vzhledem k tomu, že nefunguje veřejná doprava ani bankovní služby.
Zimbabwský dolar se přestal již používat a v zemi lze platit americkými dolary nebo jihoafrickými randy. V zemi nelze používat bankovní karty. Proto cestovatelům doporučujeme, aby si s sbou přivezli hotovost a to nejlépe v drobných bankovkách, protože je velmi obtížné při nákupech získat zpět drobné.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Při cestách do Zimbabwe není povinné žádné očkování, doporučuje se však minimálně očkování proti žluté zimnici, meningokoku a žloutence.
Jestliže cestovatel přijíždí z oblastí, kde se vyskytuje žlutá zimnice (většina zemí tropického pásu Afriky a Jižní Ameriky), může být vyzván, aby očkovací průkaz předložil při vstupu do země. V níže položených oblastech (především jezero Kariba, Viktoriiny vodopády a okolí národního parku Gonarezhou) se doporučuje užívat profylaxi proti malárii. Ve vyšších nadmořských výškách, v nichž mj. leží největší města Harare a Bulawayo, nebezpečí malárie nehrozí.
Na přelomu let 2008 a 2009 se v zemi vyskytla epidemie cholery; nemoc se však v zemi v menší míře vyskytuje stále. Branou infekce jsou znečištěné zdroje pitné vody.
Cestovatel se může onemocnění vyhnout pokud důsledně pije jen ověřenou vodu (např. z originálního balení) a vyhýbá se styku s povrchovou vodou. V případě pochyb stačí vodu převařit nebo desinfikovat příslušnými prostředky dle návodu. Voda používaná k osobní hygieně v hotelích a jiných ubytovacích zařízeních zaměřených na cizince je většinou nezávadná, nedoporučuje se však k pití. Rovněž se nedoporučuje konzumovat potraviny připravované na ulici. Naopak lze doporučit až úzkostné dodržování hlavních hygienických zásad (mytí rukou před jídlem apod.).
V Zimbabwe je masově rozšířeno onemocnění AIDS. Šíří se zejména pohlavním stykem.
Při pobytu v přírodě je malá, ale nezanedbatelná možnost uštknutí jedovatým hadem, jichž v Zimbabwe žije mnoho druhů včetně obávané mamby. Doporučuje se proto nosit vysoké boty a do nich zasunuté nohavice, příp. holí rozhrnovat trávu před sebou.
Od března 2009 se v Zimbabwe přestal používat zimbabwský dolar, který byl postižen závratnou inflací. K běžným platbám za zboží a služby se používají americké dolary (USD) a jihoafrické randy (ZAR), v blízkosti hranic s Botswanou také botswanské puly. Obchody ve velkých městech jsou poměrně dobře zásobeny běžným zbožím, na venkově jsou obvykle dostupné jen nejzákladnější věci. Ceny jsou vyšší než v JAR. Zatím nelze používat platební karty.
Ve městech a turistických oblastech jsou vyhovující restaurace. V národních parcích a rezervacích jsou zpravidla součástí ubytovacích zařízení.
V Zimbabwe se jezdí vlevo. Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h a mimo obec 120 km/h. Pokud pobyt nepřesáhne 90 dnů, lze použít řidičský průkaz vydaný v ČR, který však musí být doplněn anglicky psaným osvědčením o autentičnosti a platnosti dokladu nebo anglickým překladem opatřeným fotografií řidiče. Při delším pobytu se doporučuje mezinárodní řidičský průkaz. Ceny pohonných hmot se v březnu 2009 pohybovaly kolem 1 USD za litr. K placení se používají kupony distribučních firem, stále více čerpadel však prodává za hotové (USD nebo jihoafrické randy). Ne vždy je však čerpadlo zásobeno, proto je vhodné doplnit palivo při každé příležitosti.
Kriminalita v Zimbabwe je oproti jiným africkým zemím nízká, přesto však se nedoporučuje cestovat individuálně. Po vzniku nové vlády, v níž usedli i představitelé opozice, se politické násilí v zemi uklidnilo, i když zcela nevymizelo. Zvláště citlivá situace je v okolí farem, u nichž stále hrozí, že budou zabrány představiteli bývalého režimu. Nelze podceňovat ani tzv. ekonomickou kriminalitu. V zemi vládne chudoba, která může vyústit v napadení turistů a drobné krádeže. Za zvláště nebezpečné lze v tomto ohledu považovat chudinské čtvrtě v městech Harare a Bulawayo. V současnosti naprosto nelze doporučit individuální turistiku stopem nebo pěšky. Vůbec se nedoporučuje cestování nebo jakýkoliv pohyb venku po setmění.
Organizovaná turistika zaměřená na hlavní turistické atrakce (Viktoriiny vodopády, národní parky, ruiny Velkého Zimbabwe atd.) je bezpečná. Samostatné cestování je bez vlastního nebo vypůjčeného vozidla velmi obtížné a pomalé. Veřejná doprava je na velmi nízké úrovni, mimo hlavní tahy prakticky neexistuje. Síť ubytovacích zařízení je kromě hlavních center řídká až žádná. Údaje v turistických průvodcích vydaných před několika lety jsou zastaralé.
Při turistických cestách do Zimbabwe se z výše uvedených důvodů důrazně doporučuje využít služeb cestovních kanceláří.
Víza - režim vstupu
Občané ČR mohou obdržet turistická víza na hraničních přechodech do Zimbabwe.
Žádosti o jiný druh víza a o novinářskou akreditaci je nutno podat na:
Velvyslanectví Zimbabwe ve Vídni,
Strozzigasse 10/15,
1080 Vienna
tel.: +43/1/407236/7
fax: +43/1/4079238
nebo na
Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně,
Kommandantenstrasse 80,
10117 Berlin
tel.: +49/30/206 22 63
fax: +49/30/206 22 63
Získání víza na zimbabwském velvyslanectví může být občas velice časově zdlouhavé, protože konzulární úředník nemůže vízum vydat bez souhlasu imigrační policie v Harare. Na souhlas se může čekat několik dnů, ale i několik týdnů.
Vízum je také možné obdržet poštou.Vyplněnou žádost společně se dvěma fotografiemi, cestovním pasem, mezinárodně uznávaným šekem na vízový poplatek a předplacenou poukázkou na zpětné odeslání (nejlépe DHL nebo International Reply Coupon) lze zaslat na adresu:
Departement of Immigration Headquaters
Chief Immigration Officer
Private Bag 7717
Causeway
Harare
Zimbabwe
Imigrační úřad si vyhrazuje lhůtu 7 pracovních dnů na vyřízení žádosti, kterou však počítá od data zaregistrování žádosti. Poplatek za udělení zimbabwského víza je 30 USD (55 EUR) za jeden vstup, 45 USD (70 EUR) za dva vstupy a 55 USD za tři a více vstupů. Zaslání cestovního pasu je podmínkou, protože zimbabwské orgány vydávají od 1.1.2001 víza pomocí samolepicího štítku, který je vlepen do pasu.
Žádost o vízum může podat libovolný prostředník. Tento způsob získání víza lze doporučit zájemci, pokud máte v Zimbabwe vhodnou kontaktní osobu (známý, příbuzný, agent cestovní kanceláře), který za Vás žádost vyřídí a pas s vízem odešle zpět. Jinak je možnost ztráty pasu a nevyřízení víza značná.
Při překročení zimbabwských hranic u Viktoriiných vodopádů, ve Victoria Falls, je možné opustit na 14 hodin (pracovní dobu hraničního přechodu) Zimbabwskou republiku a přejít na zambijskou stranu vodopádů. V případě, že návštěvník má pouze jednorázové vízum na zimbabwské území, musí upozornit imigračního úředníka, že se vydává pouze na druhou stranu vodopádů a bude se do uzavření hranic stejným přechodem vracet. Na zambijské straně si pak český občan může zakoupit jednodenní vízum do Zambie za 10 USD. Při dodržení těchto podmínek je návrat na zimbabwskou stranu (téhož dne!) bezproblémový.
Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zimbabwského velvyslanectví, zda se podmínky pro vstup do země nezměnily.
Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla
Zdravotnická zařízení v Zimbabwe trpí vážným nedostatkem základních potřeb. V případě vážného onemocnění nebo úrazu může být jediným řešením urychlený transport např. do Jihoafrické republiky.
700666/8, 707072 - Trauma Center - 24-hodinová lékařská pohotovost
339933/4/5/6 - nemocnice sv. Anny (St. Anne´s Hospital) - nejlepší soukromá nemocnice v Harare
251180/99 - 24-hodinová lékařská pohotovost v Avenues Clinic
994 - rychlá záchranná pomoc
993 - hasiči
995 - policie
(04) 738 335, (04) 738 923, (04) 700 636 - telefonní číslo ZÚ ČR. Je možno také volat na mobilní telefon konzulární pohotovosti 011 600 554. Vzhledem k nekvalitní místní telefonní síti je nepravděpodobné, že se volající dovolá na první pokus, proto doporučujeme volání opakovat.