Brazílie
Celní a devizové předpisy
Při vstupu do Brazílie je třeba deklarovat částky v hotovosti či v cestovních šecích přesahující v přepočtu 10 000,- BRL.
Do Brazílie nelze dovážet cigarety a alkohol vyrobené v Brazílii a určené výhradně pro zahraniční trh, a dále drogy, omamné látky a předměty "ukryté" za účelem oklamání celní kontroly. V případě cestujících mladších 18 let je zakázán dovoz jakéhokoli množství cigaret a alkoholu.
Bezcelně je do Brazílie možno dovážet předměty osobní potřeby v množství odpovídajícímu charakteru a délce trvání pobytu. Bezcelní limit na ostatní dovážené věci (např. dárky) je 500,- USD. Limit se vztahuje na každého cestujícího individuálně a nelze např. spojovat limity ani u spolucestujících manželů. V případě překročení limitu je třeba dovážené věci nechat proclít a zaplatit clo ve výši 50% jejich hodnoty nad povolených 500,- USD.
V případě, že se cestující pokusí provézt věci nad povolený bezcelní limit bez jejich proclení a bude při kontrole odhalen, hrozí mu navíc pokuta ve výši dalších 50% hodnoty věcí nad povolený limit 500,- USD.
V případě nákupu ve Free-Shopu na brazilském letišti, které je zároveň místem vstupu do země, je možno pořídit a bezcelně dovézt předměty v hodnotě dalších maximálně 500,- USD. V tomto případě je nakoupené množství limitováno následovně:
-24 ks alkoholických nápojů (maximálně 12 ks jednoho druhu)
-20 krabiček cigaret zahraniční výroby
-25 ks doutníků
-10 ks kosmetických výrobků
-3 ks hodinek, hraček či elektronických výrobků
Ilegální vývoz rostlin a živočichů z Brazílie je přísně trestán!!!
Dokumenty
K cestě do Brazílie potřebují občané České republiky platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců.
K řízení automobilu na území Brazílie je potřebný mezinárodní řidičský průkaz. Jelikož tento není opatřen portugalským textem, měl by být teoreticky opatřen doložkou DETRANu (obdoba našich dopravních inspektorátů) včetně překladu.Skutečnost je nicméně taková, že zahraniční řidiči v drtivé většině žádnou podobnou doložku nemají. Při silniční kontrole je dále třeba předložit doklady od vozidla (technický průkaz) a doklad o zaplacení povinného ručení.
Dálniční známky v Brazílii neexistují. Na zprivatizovaných silnicích se platí pedágio (dálniční poplatek) ve výši cca 4 - 14 BRL za osobní automobil a za ujetý úsek mezi výběrčími stanovišti (cca 50-100 km).
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Bezpečnostní situace v Brazílii, zvláště pak ve velkých městech jako jsou Rio de Janeiro a Sao Paulo, není ideální. Důrazně se doporučuje dodržovat následující bezpečnostní pravidla:
- před cestou se domluvte s Vaší rodinou či přáteli v ČR na postupu pro případ, že se ocitnete v nouzi. Informujte je podrobně o programu Vaší cesty, včetně názvu hotelů a čísel vnitrostátních letů. Je důležité mít předem domluveno případné zaslání peněz do zahraničí, a to nejlépe prostřednictvím služby Western Union, jejíž partnerem je v ČR Česká pošta a Brazílii banka Banco do Brasil (bankovní pobočky jsou otevřeny ve všední pracovní dny od pondělí do pátku od 10 do 16 hodin).
-cestovní pas, letenky a další originální doklady ponechávejte během Vašeho pobytu pokud možno vždy uzamčené v hotelovém trezoru. V Brazílii Vám k prokázání totožnosti zpravidla postačí fotokopie cestovního pasu.
-na procházky po městě či na pláž si sebou berte jen skutečně nutnou částku peněz v hotovosti, nejlépe pak v menších bankovkách (1, 2. 5 a 10 reálů). Nenoste šperky-řetízky, náušnice, náramky ani prsteny.Batohy, baťůžky či ledvinkya především vzezření turisty přitahují pozornost a zvyšují riziko přepadení.
-buďte obezřetní při používání videokamery nebo fotoaparátu. Větší přístroje nenoste viditelně na krku. Pro jejich uschování se nejlépe osvědčují nenápadné igelitové tašky z místního supermarketu.
- svá zavazadla nikdy nenechávejte bez dozoru, a to ani na letišti či v hotelové recepci. K uschování dokladů a peněz (např. při cestě z letiště do hotelu a zpět) nepoužívejte ledvinky a příruční tašky. Doklady a peníze mějte, pokud možno, na těle (v prodejnách cestovních potřeb lze zakoupit nejrůznější nenápadné "kapsičky").
Při návštěvě města Rio de Janeiro:
- nenechte se zlákat k návštěvám místních chudinských čtvrtí (favel). Ani cestovní kancelář Vám nezajistí žádnou bezpečnost navíc a místní policie turistické zájezdy nedoprovází.
- neprocházejte pěšky tunely mezi jednotlivými částmi města, dochází v nich k častým přepadením.
- po městě či pláži se pohybujte pokud možno vždy ve skupině či s davem, v případě, že cestujete sami. V noci doporučujeme využívat k přesunům vozidla taxi, a to i na krátké vzdálenosti.
- nenechte se ukolébat zdánlivě poklidným rytmem města. K přepadením může dojít i za bílého dne na rušné ulici či pláži. Útočníci jednají zpravidla ve skupinkách a často k vyhrožování používají automatickou zbraň.
- v případě pocitu, že jste sledováni, okamžitě zamiřte do relativně bezpečných míst (obchodu, recepce hotelů apod.), neváhejte se obrátit na nejbližšího uniformovaného policistu. Podezřelým osobám ( na zemi ležícím či podivně se chovajícím) se raději zdálky vyhýbejte (raději přejděte na protější chodník).
- v případě, že dojde k přepadení, útočníkům vydejte všechno, o co Vás požádají (zájem mají především o peníze, šperky, kamery, fotoaparáty a mobilní telefony). Nepanikařte ani se nesnažte bránit - pokusy o sebeobranu zpravidla končí tragicky pro přepadeného turistu. Nikdy nepodceňujte nízký věk útočníka. Nesnažte se utéct, jelikož pachatelů může být více. Vyvarujte se prudkých pohybů a pokud možno i přímého pohledu do tváře útočníka.
- pokud Vám bude odcizen cestovní pas, nechte si na policejní stanici vyhotovit protokol o krádeži. Z policejní stanice či hotelu se pak co nejdříve spojte s českým zastupitelským úřadem.
Víza - režim vstupu
Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou od 3. října 2005 vstupovat na území Brazilské federativní republiky bez víz za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 90 dnů, a který nebude sloužit k výdělečné činnosti.Tato doba může být prodloužena za předpokladu, že celková doba nepřesáhne 180 dnů v jednom kalendářním roce.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Přihlašovací povinnost za turistu automaticky vyřizuje hotel. Pokud doba pobytu překročí 30 dnů, je turista povinen sám ohlásit svůj pobyt na Federální policii. Pokud tak neučiní a zažádá si např. o prodloužení pobytového víza, vystavuje se nebezpečí finanční pokuty či dokonce vykázání ze země.
Při cestách do okolních států (s výjimkou letecké přepravy) je třeba dbát na zajištění výstupního razítka brazilských pohraničních orgánů do cestovního pasu a odevzdání druhé části hraniční průvodky, kterou každý cestovatel obdrží při vstupu do Brazílie. Bez výstupního razítka ( o které se turista na některých menších pozemních pohraničních přechodech musí doslova postarat sám) vznikají potíže s opětovným vstupem do země. Obdobně je třeba vždy vyplnit a nechat si potvrdit hraniční průvodku a zajistit si vstupní razítko do cestovního pasu při vstupu do Brazílie.
Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla
Doklad o očkování (mezinárodní očkovací průkaz) se u občanů evropských zemí nevyžaduje, pokud do Brazílie necestují z jiných jihoamerických zemí s rizikem žluté zimnice.
Nejdůležitějším očkováním pro cestování na většině území Brazílie kromě pobřežních oblastí od města Fortaleza na jih, prakticky až po Uruguay, je vakcína proti žluté zimnici. Dále je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Při cestách do oblasti Amazonie je rovněž doporučeno užívání antimalarik.
V deštivé a teplé sezoně prosinec až květen, místy až srpen, je v Brazílii obvyklý výskyt horečky dengue, proti níž neexistuje očkování. Výskyt choroby je v Brazílii endemický; k nejohroženějším oblastem patří severovýchod, středozápad a stát Rio de Janeiro. Horečka dengue je virové onemocnění, které přenáší komár Aedes aegypti. Hlavním preventivním opatřením je ochrana proti komářímu bodnutí - používání repelentů, chránění těla oděvem, zj. se doporučují dlouhé nohavice. Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce (bolesti hlavy, svalů, kloubů, celková únava, malátnost, pokles krevního tlaku a horečka). Inkubační doba je 7-10 dní. V pokročilejší fázi se objevují červené až černé skvrny po těle a hubnutí. V případě zhoršení zdravotního stavu s výše uvedenými příznaky je důležité situaci nepodcenit a rychle vyhledat odbornou pomoc.
Významné riziko přestavuje také možnost nakažení AIDS. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace z r. 2008 je v Brazílii přes 710 tisíc osob starších 15 let HIV pozitivních, což představuje 0,6% obyvatelstva.
Úroveň soukromých zdravotnických zařízení ve velkých brazilských městech je na vynikající úrovni. První pomoc v případě nehody však poskytují zdarma pouze státní veřejná nemocniční zařízení, jejichž kvalita je velmi různorodá. Jinak je nutno, pokud turista nemá předem uzavřeno zdravotní pojištění, hradit veškeré výdaje za lékařské ošetření v hotovosti či platební kartou. V případě nutnosti hospitalizace je třeba složit předem částku zhruba 1 000-2 000 dolarů nebo předložit platební kartu, garantující úhradu poskytnutých zdravotních služeb.
Při uzavírání cestovního pojištění se doporučuje předem podrobně informovat na veškeré podmínky možného využití pojištění v Brazílii!
Důležitá telefonní čísla platná pro celou Brazílii:
policie: 190 (Polícia militar), 147 (Polícia civil)
rychlá lékařská záchranná služba (Pronto Socorro): 192
hasiči (Bombeiros): 193